.::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

Nasze pojazdy z epoki - Skodeł 105L 81r

mariuszplewik - 2018-12-23, 20:17
Temat postu: Skodeł 105L 81r
Witam zanim zacznę coś robić przy swoim 126p to jeszcze trochę czasu minie więc postanowiłem założyć temat o pomarańczowej skodzie.

Skoda 105L 81r wersja eksportowa na rynek niemiecki, z różnic można zauważyć inną deskę rozdzielczą taką jak montowano w skodach 120 Garde, aluminiową miskę oleju, fabryczne mocowanie anteny na lewym słupku i prostokątne lampy z przodu.
Skodą jeździł starszy Pan prawie codziennie do szkoły podstawowej oddalonej o jakieś 15km gdzie do tej pory jest dyrektorem, jednak od 2014r skoda stała pod chmurką nie odpalana i gdyby nie ja to może jeszcze rok lub dwa i taki export poszedł by na złom.


Auto kupione z przypadku jak większość moich zabytków, a zaczęło się od tego ,że znajomy powiedział mi o człowieku który chce sprzedać skodę 105 i czy akurat przypadkiem nie chcę takiej kupić, kiedyś powiedziałem skoro mam skodę s100 to po co mi nowsza 105 no ale...
Skoda s100 to materiał na osobny temat, mogę tylko powiedzieć ,że gdybym przyjechał 10min później leżała by zgnieciona w kontenerze... kwota zakupu chyba 0zł złom za złom pozbyłem się kupki zbieranego latami złomu za skodę s100.


Wyszło tak jak widać i kupiłem ją za 1800zł, miała być w super stanie ale jak to jest z klasykami to każdy wie. Postanowiłem to rozebrać i zrobić tak jak być powinno, do auta dostałem bardzo dużo części zamiennych w tym skrzynię 5 biegową z rapida całe tylne zawieszenie od 130R oraz alu felgi Apollo i to właśnie dzięki tym rzeczom a właściwie dzięki ich sprzedaży jestem w stanie przywrócić to auto do jazdy.
Trzeba przyznać ,że jak na skodę 105 jest mocno zjedzona i na prawdę można kupić dużo lepszy egzemplarz za podobne pieniądze.



Najpierw były próby polerowania lakieru ale stwierdziłem ,że nie ma sensu tego ratować i trzeba to zrobić od początku, więc zaczynamy na start zacząłem ciąć lewy tylny błotnik a co dalej to już samo wychodziło.


Błotnik już jest ale okazało się ,że nie ma podłużnicy 35 lat użytkowania przez jednego właściciela i brak garażu przez te wszystkie lata niestety wychodzi w tym aucie...

Podłużnica zrobiona ale nie ma do czego przykręcić wahacza, no to wymieniamy gniazdo wahacza.

Tym razem zajrzałem do bagażnika a tam kilka litrów płynu hamulcowego wylane na podłogę przez lata zrobiło masakrę i znowu cięcie i czyszczenie, przewody pompy hamulcowej żeby nie ciekły były oklejone silikonem i taśmą parcianą co jak widać mało pomogło...

Dolne nadkola wewnętrzne też nie wytrzymały

Coś mnie podkusiło aby zdjąć błotnik mimo ze wyglądało tam wszystko na zdrowe

Zrobimy i to ! ale to już na wiosnę teraz musze trochę odpocząć o tej blacharki, a nadmiar wolnego czasu wykorzystam do poszukiwań wszystkich brakujących elementów :)

To chyba wszystko mogę jeszcze tylko dodać ,że wczoraj skodełek otrzymał od rzeczoznawcy opinię o unikatowości bo ostatnio się trochę namieszało w OC dlatego wszystkie auta postanowiłem zrobić na opinię :)

danielewicz - 2018-12-24, 01:32

Faktycznie, z wierzchu nie wyglądało to tak źle...
Szacun że mimo wszystko ratujesz, warto bo to wdzięczne auto 👍

FreddieM - 2018-12-25, 16:28

Historii Setki nie znałem :o
mariuszplewik - 2018-12-29, 23:05

Zdobyć niektóre pierdoły do skody w Polsce to jest coś strasznego... niby większość części jest dostępna na aukcjach ale jak już potrzeba tej jednej to nie ma nigdzie.
O ile wahacz tylny da się kupić bez problemu to już poduszkę wahacza szukałem dwa miesiące, teraz zamiast składać zawieszenie czekam na dwie podkładki wahacza bo stare musiałem zniszczyć przy odcinaniu starej śruby wahacza.
Natomiast z używanymi częściami raczej nie ma problemu udało mi się zakupić oryginalną osłonę pompy hamulcowej której u mnie nie było oraz listwy progowe których też nie było

Piotrek1990 - 2018-12-30, 09:19

na czeskich stronach bez problemu powinieneś znaleźć większość części do tej skody
dizzyx - 2018-12-30, 19:32

mariuszplewik napisał/a:
Coś mnie podkusiło aby zdjąć błotnik mimo ze wyglądało tam wszystko na zdrowe

Ou, jeszcze gorzej jak u mnie. Na szczęście reperaturki są dostępne :)

mariuszplewik - 2019-01-04, 11:48

Piotrek1990, Tak właśnie teraz robię, nie ma problemu z wysyłką z Czech i mniej czekam jak na szukanie tego w Polsce :)
dizzyx, Reperaturki już są dobrze właśnie ,że bez problemu można kupić ale ich jakość jest niestety delikatnie mówiąc słaba, ale się dopasuje :)
Kupiłem też podnośnik w gratisie z jakąś pompką bo u mnie podnośnika nie było, oraz w końcu dotarła do mnie opinia od rzeczoznawcy :)
Skoda prezentuje się tam jak trup ale w dalszym ciągu nie mam kilku rzeczy do zawieszenia żeby stała na kołach i musi tak wisieć...


mariuszplewik - 2020-01-05, 13:20

Minął prawie rok, wiele pracy oraz kilka momentów rezygnacji ale już jest !
Co tu dużo pisać wstawiam zdjęcia gotowej skody oraz album ze zdjęciami z całego ciągu prac nad autem, będzie co oglądać :)

https://photos.app.goo.gl/9EcJ5nLFtfE3gi1B8


CZESIO1958 - 2020-01-05, 14:42

Pomarańczowy pasuje do tej Skody :mrgreen:
dizzyx - 2020-01-05, 14:58

Ja już Ci pisałem


mmmm Skodunia :E

danielewicz - 2020-01-05, 18:50

Miałeś trochę roboty, nieźle zjedzona ;)
Ale zrobiłeś 👍

Pan_Waclaw - 2020-01-05, 20:03

Piękny samochód :)
motonita - 2020-08-28, 04:04

no i do przodu :) fajnie że żyje :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group