.::Rezerwa 126p::.
BEZ KOMUNISTYCZNEJ ADMINISTRACJI

Nasze żelaza - Orzech 83'

Bronek - 2009-11-25, 18:45
Temat postu: Orzech 83'
Orzecha już chyba znacie, aktualnie się powoli remontuje.Maluszek zakupiony został 6 czerwca 2007- data chyba dobrze znana miłośnikom malucha ;) , dla niewtajemniczonych była to 34 rocznica rozpoczęcia produkcji malucha w polsce,od znajomego, instruktora jazdy który przejął go od swego ojca , starszego pana , który juz nie mogł jeździć.Autko przywędrowało do Żar z Gniezna.Samochodzik zakupiłem z bagażnikiem pełnym cennych narzędzi , części, znalazła się nawet stara parasolka pamiętająca tamte czasy i apteczka, maluszek miał zamontowaną pod fotelem skrzynkę na rózne rzeczy ale wymontowałem ją. Autko rok czasu stało na dworze nie ruszane, ale akumulator nowy więc po założeniu kabli odpalił od razu, silniczek pracował cichutko , równo ,myslałem ze gasł bo w ogóle nie słyszałem silnika.Oczywiście czekało mnie przy nim duzo pracy - rok to duzo , obawiałem sie paru niemiłych niespodzianek, jednak po dokładnym rozebraniu autko okazało się prawie nienaruszone prze rdzę,nigdzie zadnych dziur ani pęcherzy, wewnątrz sucho, zero wilgoci,gdy zdrapywałem z nadkoli starą konserwację było jej tyle, że autko było chyba cięższe o jakies 50kg heh, tak więc autko nie wymaga dużych ingerencji blacharza, nigdy też żaden element nie był wymieniany , zarówno blachy jak lakier są oryginalne.Po roku postoju deszcz, śnieg, mróz, słońce zrobiły swoje ,lakier musiałem spolerowac , było cięzko, i tak z ciemnego brązu zrobił się błyszczący orzech! Autko przed przejęciem go przez mojego znajomego przeszło mały remoncik- hamulce, zamiast prądnicy altek, pompa paliwa, oczywiscie filtry,opony i kilka innych rzeczy.Ja wymieniłem tylko oleje, poza tym nic nie robiłem przy mechanice, autko sprawuje się super, skrzynia biegów sucha, nie zgrzyta, zawieszenie cichutkie , nic nie stuka w ogóle wydaje się jakby dopiero co go wyprodukowali, naprawdę trafiłem dobry egzemplarz, przy autku wykonałem głównie prace kosmetyczne z wymianą kilku tajli-kloszy na białe,tapicerki deski na beżową,polerowanie karoserii, konserwację nadkoli i jakies drobne sprawy.A co najlepsze- w tych pracach pomagała mi moja ukochana Justynka, heh na początku nie lubiła malców a teraz mi zawsze pomaga :) A ja sie odwdzięczam :P nie mam do niego żadnych zastrzeżeń,nawet podsufitka jest solidnie zamocowana hehe, autko także bardzo mało pali w mieście 5l na 100 :D . Zapraszam do oglądania :

Autko zaraz po przyjeździe do domku zostało poddane wybebeszaniu w celu dokładnych oględzin i ewentualnych napraw ,sprzątaniu, itp:


Podłoga :D


Bagażniczek przed i po wyczyszczeniu z nową uszczelką:


Ciekawostka- otwór w ściance za akumulatorem zaślepiony plastikiem, to chyba było fabrycznie:


Silniczek przed i po umyciu:


Wnętrze - dywaniki sobie schną po wypraniu :
I w środku:

Nowa gałeczka, nowy oryginalny mieszek, beżowa deska i chromowane osłonki klamek :


Jucha odkurza:

No i pucujemy :D

Jeszcze szybki i gotowe :P


I tak po wielu dniach pracy autko odżyło i nabrało całkiem przyzwoitego wyglądu:


Prezencik od mojej dziewczyny - fajnie główką kiwa :D


My i maleństwo :D



TAK było na początku...

Jesienne foteczki mojego orzeszka z nowymi tajlami czyli : szybki Brown, klosze spowrotem pomarańczowe, antenka bardzo dłuuuuga, malutka tabliczka z przodu i halogenki żółte.



Dźwignia ręcznego pomalowana i drążek zmiany biegów w chromie:



A w tej drewutni autko spędzało zime obecnie, gdyz elegant wtedy zajmował garaż:


Fotki orzeszka dla porównania, tak wyglądał w dniu kupna:

I stan obecny , widac róznice koloru po polerce:

tymczasem niedawno dostałem takie coś:

niklowany korek wlewu na kluczyk oczywiście
Zdobyłem wreszcie siedzenia i kanapę we właściwym kolorze, teraz wnętrze będzie w jednolitym kolorze, na fotce róznica po czyszczeniu
wnętrze ukończone:

sesyjka:

Moje dwa skarby:


przy pomocy kolegi Mroczka, zamontowana została nowa wykładzina beżowa:

w autku siedzą już wszystkie szybki Brown,a poza tym maluszek dostał nowy znaczek przedni do kompletu z tylnymi, i naprostowałem troche zderzaczek przedni. To ostatnie foty Orzecha przed remontem:


niedawno kupiłem mu ramki z daszkami na lampy przednie i wentylatorek " Elfik",
A tu już fotki z remontu, który co prawda idzie powoli ale idzie:
zacząłem od karoserii:

Następnie oszlifowałem co trzeba z zewnątrz oraz oraz odkleiłem dosłownie cały bitgum ze środka:

w komorze bagażnika było tyle konserwacji, że chwilami wątpiłem , że uda mi sie to wszystko domyć, ale jakoś się udało:) tak było:

i tak to teraz wygląda:)

demontaż silnika i skrzyni:

a takie coś pływało sobie w misce, chyba jakiś popychacz:

w silniku do wymiany oczywiście wszystkie uszczelnienia, panewki korbowodowe, pierścienie tarcza sprzęgła i docisk. Skrzynia i blachy zostały umyte myjka podciśnieniową,w skrzyni trzeba było tylko uszczelkę pod tą pokrywką wymienić i pomalować pokrywkę:

elementy skrzyni pomalowane tak więc jest już ona gotowa do montażu:

Drzwi i obie klapy są już przygotowane do podkładu). Troszku trza było szpachelkiem porównać to i owo ale nie są to duże ilości:


drzwi i klapy oraz oraz belka już pryśnięte podkładem akrylowym i po szlifowanku bedzie można malować :)

Jeśli chodzi o silnik to już prawie jest złożony, został rozrusznik altek i inne duperele, ale musze to jeszcze "doczyścić" po swojemu, potem tylko regulacja, olej itp. głowica na 1,5mm., oblachowanie, osłony i miska ida do piachu i do malowania proszkowego :)
fotki ze składania silniczka:




W kwestii zawieszenia -cały przód razem z drążkami będzie nowy, resor wstawie lekko klepany. Z tyłu oprócz wachaczy również nowe amorki i springi odpowiednio docięte.
Od niedawna przywiozłem go do siebie, i jak na razie zmatowiłem już karoserię z zewnątrz i zabezpieczyłem brunoxem, dach musiałem cały oszlifować bo był w kilku miejscach jak sie okazało szpachlowany ale niema tragedii na szczęście :wink: Pozostało teraz zmatowić środek i komory i będzie malowanko podkładem epoxydowym, potem autko idzie do małego spawania i po powrocie wreszcie będzie szpachlowany :wink:
Transport:

po szlifowanku:


Brunoxik już działa:


buda z zewnątrz już w podkładzie epoxydowym, narazie przerwa w pracach, póki nie będzie skończone spawanie ;) :wink:
W trakcie malowania:


Po malowanku:



fotki:
spawanko na ukończeniu, wszystkie blachy docinam/dopasowuje/dorabiam, własnoręcznie, koleś tylko spawa :



Mocowanie przed pruciem:

tyle zostało:

po wycięciu rudej i dopasowaniu nowego kawałka:


dalej pospawane zostało przednie nadkole, podłoga i tylne nadkole, zabezpieczyłem to brunoxem i barankiem póki co, zamontowałem 2 nowy wahacz i malca wreszcie normalnie się postawiło, z przodu narazie bez zawiechy bo czekam na obniżony zawias. Autko osuszyłem i ogarnąłem z syfu oraz zabezpieczyłem solidniej.
Nowe elementy przygotowane do wstawienia:

Prawe mocowanie gotowe i zabezpieczone:

Podłoga- dopasowanie i po spawanku oraz oszlifowaniu spawów:

tylne nadkole:

Parę nowych części:

I reszta:


Aktualnie maluszek śpi w garażu, koło lipca ruszam dalej z robotą ;)

Jelcyn - 2009-11-25, 22:08

Bronek, bije pokłony, taki wkład pracy i zaangażowanie... prawdziwy pasjonat, mam nadzieję, że jak przyjdzie co do czego, to będziesz pomocny kiedy zacznę swój projekt z maluszkiem.
kitogsm2 - 2009-11-25, 22:52

za takie coś to powinni dać nagrode,nawet nie wiem jaką kawał dobrej roboty to za mało powiedziane naprawdę aż super patrzyć ;-)
Youngtimer - 2009-11-28, 09:49

Świetny klasyk jak i własciciel dbający o najdrobniejsze szczegóły ;)

Powowdzenia w dalszych etapach remontu ;)

Bronek - 2009-12-17, 16:26

hahaha :lol: właśnie przez te święta czyt. śnieg itd nic sie nie robi, czeka Orzech w garażu na wiosenkę.
Tasok - 2013-08-13, 22:05

Przydałby mi się taki wózek. :E
Adi. - 2013-08-13, 23:52

Zapowiada się pięknie. Napisz gdzie będziesz lakierował, bo mnie też to czeka, a jesteśmy z tego samego powiatu.
wojtix - 2013-08-14, 05:18

Z moim niemiłosiernie się grzebie i już niedługo minie rok jak mu auto przywiozłem. Tak mi się wydaje, że po remoncie mojego będzie miał już dosyć jakichkolwiek remontów 126p. Kiedyś z nim jednak rozmawiałem i wspominałem o Tobie. Jeśli byłoby samo lakierowanie to może dałby radę. Jak długo jesteś w Polsce? Bo ja 24 sierpnia w Polsce mam wesele i jeśli mi się uda to wtedy do niego podjadę, możemy się spotkać i sam zobaczysz efekty i sobie z nim chwilę pogadasz.
Bronek - 2013-08-24, 23:06

cześć, jestem już na stałe i na razie nie wybieram się nigdzie także możemy się kiedyś zgadać ;) a co do lakierowania to jeszcze nie mam konkretnego fachowca ale niedługo będę się rozglądał ;)
To chyba już ostatnie fotki przed malowaniem, mam nadzieję że następne wrzucę już w kolorze ;)


Adi. - 2013-08-24, 23:36

Widzę, że szykuje się naprawdę fajny fiat. Brązowy fiat z szybami brown i jasnym wnętrzem to chyba najlepsze połączenie.
FreddieM - 2013-08-25, 11:02

W końcu prace z Orzechem pójdą do przodu :P
seba650 - 2013-08-25, 11:20

Tego malucha widziałem na forum retrostyle.pl, a to było z 7 lat temu :D
Powodzenia w dalszym działaniu :!:

Bronek - 2014-10-06, 17:55

Coś chyba z tego będzie... jutro bezbarwny:

Adi. - 2014-10-06, 17:59

I gdzie lakierujesz?
Bronek - 2014-10-07, 20:34

U Świerczyńskiego na Ludowej.
I tak to wyszło, ogólnie jestem zadowolony, jeszcze polerka i będzie miodzio :)


Więcej fotek niebawem...

tomek458 - 2014-10-07, 20:35

Wygląda świetnie.
Bonus - 2014-10-07, 20:37

No wreszcie ! Czekam na dalszy rozwój sytuacji ;)
CZESIO1958 - 2014-10-07, 20:38

Efekt będzie powalający.
Bronek - 2014-10-07, 20:42

Mam nadzieję, że będzie dobrze, czekał na to 6 lat ;p, po polerce zalewam profile i powoli biorę się za składanie, na końcu konserwacja spodu ;)
Adi. - 2014-10-07, 21:00

Mam nadzieję, że na wiosnę zobaczę go na mieście ;) Jak skończę swojego, to koniecznie musimy się ustawić na jakieś fotki, bo orzech zapowiada się świetnie :>
smutny - 2014-10-07, 21:10

No i tak właśnie sobie go wyobrażałem, po polerce będzie na 100% :) , jakieś plany co do feli? stal popiel czy srebro? czy jakieś ładne alu?
Bronek - 2014-10-07, 21:13

stal srebrna lekko poszerzona w planach ;)
Mały DomaRZ - 2014-10-08, 15:42

Kolor mistrz! Składaj szybko :twisted:
Mes - 2014-10-08, 20:27

Fantastyczny kolor :oops:
Tomek U - 2014-10-11, 07:17

Świetny jest
Bronek - 2014-10-13, 19:12

Kilka nowych fotek po odbiorze:


smutny - 2014-10-13, 19:28

Ogień jest Bronek, jak go złożysz to żal będzie go z garażu wyprowadzać, już sobie wyobrażam go na ładnej feldze z chromami jak przed remontem, tyle że będzie bardziej lśnił :)
ignac2004 - 2014-10-14, 05:55

Pyszny orzech:)
motonita - 2014-10-19, 02:29

no i jak? poskrecałes czekolada?
Bronek - 2014-10-27, 18:20

Nie, jeszcze kupa roboty, a tymczasem dzisiaj ładna pogoda więc postanowiłem ogarnąć to co najbardziej hamowało mnie ze składaniem czyli konserwacja profili, ogólnie prze**bana robota ale jakoś udało się to myślę porządnie zrobić:
Zalałem co się dało, nie żałując konserwy, jak widać dużo powyciekało, no i chyba mam spokój w tym temacie:



konrad. - 2014-10-27, 18:24

Piękny, moje niespełnione marzenie o st w tym kolorze.
Bede śledził temat.

Bronek - 2014-11-10, 18:39

Wreszcie skończona przednia instalacja el., wszystkie kabelki wyczyszczone, poizolowane, wymienione niektóre kostki i większość konektorków na nowe. Mecząca robota ale efekt myślę świetny ;) Można montować ;)


Adi. - 2014-11-10, 18:42

Niezły efekt. Też mnie to czeka, ale widać warto :mrgreen:
- Wolf! - - 2014-11-10, 19:15

Super Panie kolego, strasznie lubię taką dbałość o szczegóły ;)
Cinuz - 2014-11-11, 03:41

Kibicuje temu projektowi, miejmy nadzieję że już niedługo wróci na drogę i zacznie na nowo cieszyć oko ;)
Bronek - 2014-12-29, 22:12

No to teraz deszcze, wiatry, śniegi i inne fochy pogodowe Orzechowi juz nie straszne:)

MłodyGT - 2014-12-30, 08:52

widze Bronek walczysz dalej z Orzeszkiem :) :)

Ja po kilku letniej przerwie wracam na "tory" z moja "kochanka" :)

Bonus - 2014-12-30, 14:46

Młody masz jeszcze oliwkę ? :mrgreen:
Piotrek1990 - 2014-12-30, 17:00

kurde jak ja uwielbiam ten kolor w maluchu :oops:
MłodyGT - 2014-12-30, 20:23

Bonus napisał/a:
Młody masz jeszcze oliwkę ? :mrgreen:

mam nawet dwie :mrgreen:
fiata126p i 5 letnia córeczke

dieludolfs - 2015-03-01, 18:29

I jak postępy? :)
Bronek - 2020-03-15, 20:38

Jakby coś to żyje i coraz bliżej końca, pzdr. ;)




Trefl - 2020-03-15, 21:36

Srogi odkop ale widać że nie marnowałeś czasu :P To wnętrze zajebiście się komponuje z lakierem :) Jak nie przepadam za czekoladą tak tutaj wszystko ze sobą tworzy fajną całość :P
CZESIO1958 - 2020-03-16, 07:26

Orzesz ku :lol:
smutny - 2020-03-18, 21:48

Cześć po latach Bronek ;) tyle lat, FPM już nie ma, Korozja nie daje znaku życia, aż mi się serce zaśmiało jak zobaczyłem że Orzeszek ożywa. Trzymam kciuki, aby jeszcze w tym roku śmigał jak marzenie ;) pozdrawiam ;)
Bronek - 2020-03-18, 23:07

Witam Cię serdecznie ;) owszem kupę lat, dużo zmian w życiu, rodzina, służba itp... na maluchy już nie ma tyle czasu co kiedyś ale są nadal i w miarę możliwości powolutku do przodu, pozdrawiam :)
olsza - 2020-03-19, 00:46

Zaglądam na forum a tutaj taka niespodzianka.

Trzymam kciuki abyś poskładał malca i pojawił się po latach na jakimś większym zlocie.

sr99 - 2020-03-28, 19:49

O kur.. jak za dawnych dobrych lat :mrgreen: Pzdr. i do zobaczenia na żywo
Bronek - 2020-05-24, 20:27

Parę nowych fotek a z aktualności to ukończony układ hamulcowy, zmontowany zbiornik paliwa, na początku czerwca odbieram skrzynię, silnik zakładam na początek 600, jak będzie spoko to zostanie, ogólnie dużo bliżej do końca ;) duża szansa że w czerwcu pierwsza jazda testowa ;)
Mój następca:




dieludolfs - 2020-05-25, 00:19

Super znów zobaczyć go w całości ;) Pamiętam tego orzecha z FPM, był to mój największy forumowy faworyt, gdyż wtedy jeszcze jako małolat - sam marzyłem o podobnym, a ciekawie prowadzony temat z mnóstwem zdjęć dodatkowo podkręcał mój apetyt :E
Powodzenia w końcowym już etapie renowacji :)

smutny - 2020-05-26, 21:36

Gratuluję następcy Bronek ;) moja następczyni ma już 4 lata i jest oczarowana maluchami, więc jest szansa że nie sprzeda i nie przepieprzy kiedyś na ciuchy :lol:
Kawał dobrej roboty, trzymam kciuki bo Wiesz czerwiec tuż tuż ;)

Fiat126poznan - 2020-06-13, 20:47

Super maluszek! Podoba mi się to! :)
motonita - 2020-09-05, 22:25

nooo powiem ci ze remont pierwsza klasa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group